Samtec, Inc. TSW-150-05-G-S
TSW-150-05-G-S picture photo
Mfg. Part Number
TSW-150-05-G-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD
Datasheet Download
TSW-150-05-G-S.pdf
Availability of TSW-150-05-G-S
QUANTITY
TSW-150-05-G-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TSW-150-05-G-S
Internal Part NumberEIS-TSW-150-05-G-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.105" (2.67mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TSW-150-05-G-S
Related LinksTSW-150, TSW-150-05-G-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TSW-150-05-G-S Details Description
Related parts for TSW-150-05-G-S
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 1.5A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 12-DFN datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 600MA 1.27 OHM datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf