FFF TU11215000J0G
TU11215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TU11215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
TU11215000J0G.pdf
Availability of TU11215000J0G
QUANTITY
TU11215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TU11215000J0G
Internal Part NumberEIS-TU11215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTU
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TU11215000J0G
Related LinksTU1121, TU11215000J0G Datasheet, FFF Distributor
TU11215000J0G Details Description
Related parts for TU11215000J0G
RES SMD 61.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
IC MUX/REDRIVER PCIE 1CH 42TQFN datasheet.pdf
LED 5MM LOW PRO SUP YELLOW CLEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
UM-45-BF-FLK64(1-64) datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 40MM datasheet.pdf
CONN FFC VERT 60POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf