Ohmite TUW10J330E
TUW10J330E picture photo
Mfg. Part Number
TUW10J330E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW10J330E.pdf
Availability of TUW10J330E
QUANTITY
TUW10J330E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW10J330E
Internal Part NumberEIS-TUW10J330E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 1.929" L (10.00mm x 9.00mm x 49.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW10J330E
Related LinksTUW10, TUW10J330E Datasheet, Ohmite Distributor
TUW10J330E Details Description
Related parts for TUW10J330E
TRIAC INT TRIGGER 600V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONTOUR CABLE TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 16POS NPN LOAD OF datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 24POS GOLD datasheet.pdf