Ohmite TUW10JR82E
TUW10JR82E picture photo
Mfg. Part Number
TUW10JR82E
Brief Description
RES 0.82 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW10JR82E.pdf
Availability of TUW10JR82E
QUANTITY
TUW10JR82E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW10JR82E
Internal Part NumberEIS-TUW10JR82E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.394" x 0.354" Rectangular x 1.929" L (10.00mm x 9.00mm x 49.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUW10JR82E
Related LinksTUW10, TUW10JR82E Datasheet, Ohmite Distributor
TUW10JR82E Details Description
Related parts for TUW10JR82E
MOD AC OUTPUT 3A 3/28VDC Z-CROSS datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPTIC 15.5MBPS datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf