Ohmite TUW15J3R3E
TUW15J3R3E picture photo
Mfg. Part Number
TUW15J3R3E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3 OHM 15W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUW15J3R3E.pdf
Availability of TUW15J3R3E
QUANTITY
TUW15J3R3E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUW15J3R3E
Internal Part NumberEIS-TUW15J3R3E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package21
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.492" x 0.453" Rectangular x 1.929" L (12.50mm x 11.50mm x 49.00mm)