FFF TV02515000J0G
TV02515000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TV02515000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 55D SOLID
Datasheet Download
TV02515000J0G.pdf
Availability of TV02515000J0G
QUANTITY
TV02515000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV02515000J0G
Internal Part NumberEIS-TV02515000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTV
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation55° (125°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV02515000J0G
Related LinksTV0251, TV02515000J0G Datasheet, FFF Distributor
TV02515000J0G Details Description
Related parts for TV02515000J0G
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS VERT T/H GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A MPG06 datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 8MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 59MA 14 OHM SMD datasheet.pdf