Comchip Technology TV02W161-HF
TV02W161-HF picture photo
Mfg. Part Number
TV02W161-HF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SOD123
Datasheet Download
TV02W161-HF.pdf
Availability of TV02W161-HF
QUANTITY
TV02W161-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of TV02W161-HF
Internal Part NumberEIS-TV02W161-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS DeclarationSOD-123 HF Series Material Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)770mA
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV02W161-HF
Related LinksTV02W, TV02W161-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV02W161-HF Details Description
Related parts for TV02W161-HF
JUMPER-H1502TR/A3048W/H1500TR 6" datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.7A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 164MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES .4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf