Comchip Technology TV04A120JB-G
TV04A120JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV04A120JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Datasheet Download
TV04A120JB-G.pdf
Availability of TV04A120JB-G
QUANTITY
TV04A120JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV04A120JB-G
Internal Part NumberEIS-TV04A120JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurge Protection Diodes
Flat Chip Diodes
ESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.1A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV04A120JB-G
Related LinksTV04A1, TV04A120JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV04A120JB-G Details Description
Related parts for TV04A120JB-G
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU ARM 2MB FLASH 337BGA datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
MOD RF AIR CONN EM-WARE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PANL SKT SLD CUP datasheet.pdf