FFF TV05315000J0G
TV05315000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TV05315000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TB RIS CLA 55D SOL
Datasheet Download
TV05315000J0G.pdf
Availability of TV05315000J0G
QUANTITY
TV05315000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV05315000J0G
Internal Part NumberEIS-TV05315000J0G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package2,340
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTV
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating Orientation55° (125°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV05315000J0G
Related LinksTV0531, TV05315000J0G Datasheet, FFF Distributor
TV05315000J0G Details Description
Related parts for TV05315000J0G
LCD MODULE 40X2 CHAR 5.5MM REFL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 30W datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf