Comchip Technology TV06B170J-G
TV06B170J-G picture photo
Mfg. Part Number
TV06B170J-G
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
Datasheet Download
TV06B170J-G.pdf
Availability of TV06B170J-G
QUANTITY
TV06B170J-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B170J-G
Internal Part NumberEIS-TV06B170J-G
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.74A
Power - Peak Pulse600W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B170J-G
Related LinksTV06B, TV06B170J-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B170J-G Details Description
Related parts for TV06B170J-G
IC REG LDO ADJ 7.5A TO247-3 datasheet.pdf
MOD PWR IN/OUT/SW/2PL SLD 2.5PNL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT223-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 1% datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM ROUND datasheet.pdf
RES 560 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf