Comchip Technology TV06B400J-HF
TV06B400J-HF picture photo
Mfg. Part Number
TV06B400J-HF
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Datasheet Download
TV06B400J-HF.pdf
Availability of TV06B400J-HF
QUANTITY
TV06B400J-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B400J-HF
Internal Part NumberEIS-TV06B400J-HF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B400J-HF
Related LinksTV06B4, TV06B400J-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B400J-HF Details Description
Related parts for TV06B400J-HF
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 184V 250A 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 68POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC 12BIT BIN RIPPLE CNTR 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY RA 7CKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf