Comchip Technology TV06B510J-G
TV06B510J-G picture photo
Mfg. Part Number
TV06B510J-G
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB
Datasheet Download
TV06B510J-G.pdf
Availability of TV06B510J-G
QUANTITY
TV06B510J-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV06B510J-G
Internal Part NumberEIS-TV06B510J-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.28A
Power - Peak Pulse600W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV06B510J-G
Related LinksTV06B, TV06B510J-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV06B510J-G Details Description
Related parts for TV06B510J-G
RES SMD 4.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 24V IN 12V OUT datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 385MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf