FFF TV11315000J0G
TV11315000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TV11315000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB RIS CLA 55D SOL
Datasheet Download
TV11315000J0G.pdf
Availability of TV11315000J0G
QUANTITY
TV11315000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV11315000J0G
Internal Part NumberEIS-TV11315000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package350
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTV
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating Orientation55° (125°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV11315000J0G
Related LinksTV1131, TV11315000J0G Datasheet, FFF Distributor
TV11315000J0G Details Description
Related parts for TV11315000J0G
ANTENNA 315MHZ 1/4 WAVE WHIP datasheet.pdf
IGBT 600V 14A 49W TO262 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
INVERTER 1250W 12VDC OR 230VAC datasheet.pdf
SENS PROX CAP 10MM DC3W-NC 5M datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf