Comchip Technology TV15C120JB-G
TV15C120JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV15C120JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Datasheet Download
TV15C120JB-G.pdf
Availability of TV15C120JB-G
QUANTITY
TV15C120JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C120JB-G
Internal Part NumberEIS-TV15C120JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75.38A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV15C120JB-G
Related LinksTV15C1, TV15C120JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV15C120JB-G Details Description
Related parts for TV15C120JB-G
IDC CABLE - MSC16K/MC16G/MPK16K datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 1A datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 3PVH 6COL datasheet.pdf