Comchip Technology TV15C240JB-HF
TV15C240JB-HF picture photo
Mfg. Part Number
TV15C240JB-HF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Datasheet Download
TV15C240JB-HF.pdf
Availability of TV15C240JB-HF
QUANTITY
TV15C240JB-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C240JB-HF
Internal Part NumberEIS-TV15C240JB-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.56A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV15C240JB-HF
Related LinksTV15C2, TV15C240JB-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV15C240JB-HF Details Description
Related parts for TV15C240JB-HF
VOLTMETER 2VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT 32KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
IC UPCOUNTER 8BIT SYNC 28-PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 450MA 350 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC FM RDS+AUXIN RECEIVER 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf