Comchip Technology TV15C260JB-HF
TV15C260JB-HF picture photo
Mfg. Part Number
TV15C260JB-HF
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
TV15C260JB-HF.pdf
Availability of TV15C260JB-HF
QUANTITY
TV15C260JB-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C260JB-HF
Internal Part NumberEIS-TV15C260JB-HF
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.63A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)