Comchip Technology TV15C8V0J-G
TV15C8V0J-G picture photo
Mfg. Part Number
TV15C8V0J-G
Brief Description
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMC
Datasheet Download
TV15C8V0J-G.pdf
Availability of TV15C8V0J-G
QUANTITY
TV15C8V0J-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV15C8V0J-G
Internal Part NumberEIS-TV15C8V0J-G
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8V
Voltage - Breakdown (Min)8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)110.29A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV15C8V0J-G
Related LinksTV15C, TV15C8V0J-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV15C8V0J-G Details Description
Related parts for TV15C8V0J-G
CONVERTER DC-DC 2.5VIN 3.0A SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PROBE 12K OHM NTC datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO213 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
Connector Socket 93 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
500 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf