Comchip Technology TV30C780JB-G
TV30C780JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV30C780JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Datasheet Download
TV30C780JB-G.pdf
Availability of TV30C780JB-G
QUANTITY
TV30C780JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV30C780JB-G
Internal Part NumberEIS-TV30C780JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.81A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV30C780JB-G
Related LinksTV30C7, TV30C780JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV30C780JB-G Details Description
Related parts for TV30C780JB-G
DIODE SCHOTTKY 20V 1A STMITE datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL SEATING BAR 100 POS datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 994FCCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 25A datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf