Comchip Technology TV50C111JB-G
TV50C111JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV50C111JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Datasheet Download
TV50C111JB-G.pdf
Availability of TV50C111JB-G
QUANTITY
TV50C111JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV50C111JB-G
Internal Part NumberEIS-TV50C111JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.53A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV50C111JB-G
Related LinksTV50C1, TV50C111JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV50C111JB-G Details Description
Related parts for TV50C111JB-G
Connector Header 12 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN COAX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CABLE 4COND 23AWG BLACK 2' datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 8MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAT 6 SHLD PATCH CORD 14' GR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC HNG LVR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf