Comchip Technology TV50C171JB-G
TV50C171JB-G picture photo
Mfg. Part Number
TV50C171JB-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Datasheet Download
TV50C171JB-G.pdf
Availability of TV50C171JB-G
QUANTITY
TV50C171JB-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV50C171JB-G
Internal Part NumberEIS-TV50C171JB-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.36A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV50C171JB-G
Related LinksTV50C1, TV50C171JB-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV50C171JB-G Details Description
Related parts for TV50C171JB-G
RES 68 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
RES 25K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL HAND REMOVAL CM-3 SERIES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 0.5M datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.200" 3MM 2LD datasheet.pdf