Comchip Technology TV50C480J-G
TV50C480J-G picture photo
Mfg. Part Number
TV50C480J-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Datasheet Download
TV50C480J-G.pdf
Availability of TV50C480J-G
QUANTITY
TV50C480J-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TV50C480J-G
Internal Part NumberEIS-TV50C480J-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)65.25A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TV50C480J-G
Related LinksTV50C, TV50C480J-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
TV50C480J-G Details Description
Related parts for TV50C480J-G
MOSFET N-CH 60V 35A TO-220AB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf