TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVA170SA-L
TVA170SA-L picture photo
Mfg. Part Number
TVA170SA-L
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 170V 150A SMA
Datasheet Download
TVA170SA-L.pdf
Availability of TVA170SA-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TVA170SA-L Order Process
Ship out your order
Specifications of TVA170SA-L
Internal Part NumberEIS-TVA170SA-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSiBar
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover265V
Voltage - Off State170V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance39pF
Package / CaseDO-214AC, SMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVA170SA-L
Related LinksTVA17, TVA170SA-L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVA170SA-L Details Description
Related parts for TVA170SA-L
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DISPLAY 0.2" SGL 630NM RED SMD datasheet.pdf
48P.IEC-C FEM.CONN. datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 509.76 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15C P 48" WHT JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf