TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVA170SA-L
TVA170SA-L picture photo
Mfg. Part Number
TVA170SA-L
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 170V 150A SMA
Datasheet Download
TVA170SA-L.pdf
Availability of TVA170SA-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TVA170SA-L Order Process
Ship out your order
Specifications of TVA170SA-L
Internal Part NumberEIS-TVA170SA-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSiBar
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover265V
Voltage - Off State170V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance39pF
Package / CaseDO-214AC, SMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVA170SA-L
Related LinksTVA17, TVA170SA-L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVA170SA-L Details Description
Related parts for TVA170SA-L
JUMPER-H1503TR/A2015G/X 6" datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT523F datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 65MSPS DL 68-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 6WLCSP datasheet.pdf
RES 301K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf