TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB065NSA-L
TVB065NSA-L picture photo
Mfg. Part Number
TVB065NSA-L
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 65V 150A SMB
Datasheet Download
TVB065NSA-L.pdf
Availability of TVB065NSA-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TVB065NSA-L Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB065NSA-L
Internal Part NumberEIS-TVB065NSA-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSiBar
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover88V
Voltage - Off State65V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance79pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB065NSA-L
Related LinksTVB06, TVB065NSA-L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB065NSA-L Details Description
Related parts for TVB065NSA-L
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 300MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf