TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB065NSB-L
TVB065NSB-L picture photo
Mfg. Part Number
TVB065NSB-L
Brief Description
THYRISTOR 65V 250A SMB
Datasheet Download
TVB065NSB-L.pdf
Availability of TVB065NSB-L
QUANTITY
TVB065NSB-L Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB065NSB-L
Internal Part NumberEIS-TVB065NSB-L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover88V
Voltage - Off State65V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance123pF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB065NSB-L
Related LinksTVB06, TVB065NSB-L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB065NSB-L Details Description
Related parts for TVB065NSB-L
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DC 240VAC 25A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SW SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf