TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB065RSC-L
TVB065RSC-L picture photo
Mfg. Part Number
TVB065RSC-L
Brief Description
THYRISTOR 65V 400A SMB
Datasheet Download
TVB065RSC-L.pdf
Availability of TVB065RSC-L
QUANTITY
TVB065RSC-L Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB065RSC-L
Internal Part NumberEIS-TVB065RSC-L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover88V
Voltage - Off State65V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance90pF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB065RSC-L
Related LinksTVB06, TVB065RSC-L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB065RSC-L Details Description
Related parts for TVB065RSC-L
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 20A datasheet.pdf
CONICAL SHARP SLD TIP 0.4MM 600 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 317 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 48MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf