TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB120RSC-L
TVB120RSC-L picture photo
Mfg. Part Number
TVB120RSC-L
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 120V 400A SMB
Datasheet Download
TVB120RSC-L.pdf
Availability of TVB120RSC-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TVB120RSC-L Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB120RSC-L
Internal Part NumberEIS-TVB120RSC-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSiBar
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover160V
Voltage - Off State120V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance75pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB120RSC-L
Related LinksTVB12, TVB120RSC-L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB120RSC-L Details Description
Related parts for TVB120RSC-L
RES SMD 215 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM 16DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8-CHANNEL 20-SSOP datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
100 PPR 0.375 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
IMPEDANCE TESTER INTERFAC datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W DO214AA datasheet.pdf