TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB190NSC-L
TVB190NSC-L picture photo
Mfg. Part Number
TVB190NSC-L
Brief Description
THYRISTOR 190V 400A SMB
Datasheet Download
TVB190NSC-L.pdf
Availability of TVB190NSC-L
QUANTITY
TVB190NSC-L Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB190NSC-L
Internal Part NumberEIS-TVB190NSC-L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover260V
Voltage - Off State190V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance90pF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB190NSC-L
Related LinksTVB19, TVB190NSC-L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB190NSC-L Details Description
Related parts for TVB190NSC-L
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.75A STRAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
OSC MEMS 14.318MHZ CMOS SMD datasheet.pdf