TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB200SA
TVB200SA picture photo
Mfg. Part Number
TVB200SA
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 200V 150A DO-214
Datasheet Download
TVB200SA.pdf
Availability of TVB200SA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TVB200SA Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB200SA
Internal Part NumberEIS-TVB200SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSiBar
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover320V
Voltage - Off State200V
Voltage - On State5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Current - Hold (Ih)175mA
Number of Elements1
Capacitance50pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB200SA
Related LinksTVB2, TVB200SA Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB200SA Details Description
Related parts for TVB200SA
IDC CABLE- AKP60A/ AE60M / X datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
MODULE MALE 20POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE 350A 690V 1KN/110 AR UC datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
PUSH-PULL SLIM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 300VAC Z5U RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf