TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB270SA
TVB270SA picture photo
Mfg. Part Number
TVB270SA
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 270V 150A DO-214
Datasheet Download
TVB270SA.pdf
Availability of TVB270SA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TVB270SA Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB270SA
Internal Part NumberEIS-TVB270SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSiBar
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover365V
Voltage - Off State270V
Voltage - On State5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Current - Hold (Ih)175mA
Number of Elements1
Capacitance50pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB270SA
Related LinksTVB2, TVB270SA Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB270SA Details Description
Related parts for TVB270SA
CONN CAP 3POS MINI UNIV-MATE datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 335MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 24SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-5 POS NON SHORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf