TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB270SC
TVB270SC picture photo
Mfg. Part Number
TVB270SC
Brief Description
THYRISTOR 270V 400A DO-214
Datasheet Download
TVB270SC.pdf
Availability of TVB270SC
QUANTITY
TVB270SC Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB270SC
Internal Part NumberEIS-TVB270SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover365V
Voltage - Off State270V
Voltage - On State5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)175mA
Number of Elements1
Capacitance160pF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB270SC
Related LinksTVB2, TVB270SC Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB270SC Details Description
Related parts for TVB270SC
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 150 OHM 1% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 215MA SOT23 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf