TE Connectivity Raychem Circuit Protection TVB275NSA-L
TVB275NSA-L picture photo
Mfg. Part Number
TVB275NSA-L
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 275V 150A DO-214AA
Datasheet Download
TVB275NSA-L.pdf
Availability of TVB275NSA-L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TVB275NSA-L Order Process
Ship out your order
Specifications of TVB275NSA-L
Internal Part NumberEIS-TVB275NSA-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSiBar
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover350V
Voltage - Off State275V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance31pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVB275NSA-L
Related LinksTVB27, TVB275NSA-L Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
TVB275NSA-L Details Description
Related parts for TVB275NSA-L
IC MPU Z80 8MHZ 40DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD HI SIDE 64-QFP datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 19POS W/PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW 1005 datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SPACER FOR XG4E datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf