Nichicon TVX0J472MCD
TVX0J472MCD picture photo
Mfg. Part Number
TVX0J472MCD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V AXIAL
Datasheet Download
TVX0J472MCD.pdf
Availability of TVX0J472MCD
QUANTITY
TVX0J472MCD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX0J472MCD
Internal Part NumberEIS-TVX0J472MCD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia x 1.319" L (16.00mm x 33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX0J472MCD
Related LinksTVX0J, TVX0J472MCD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX0J472MCD Details Description
Related parts for TVX0J472MCD
IC CLOCK CMOS LV 1:11 32-LQFP datasheet.pdf
IC DESERIALIZER LVDS 48-TQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 48V datasheet.pdf
LCD 12.1INCH 800X600 SVGA LVDS datasheet.pdf
PNEU HEAD COPALUM 8AWG datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 24.5A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf