Nichicon TVX1A470MAD1LS
TVX1A470MAD1LS picture photo
Mfg. Part Number
TVX1A470MAD1LS
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
TVX1A470MAD1LS.pdf
Availability of TVX1A470MAD1LS
QUANTITY
TVX1A470MAD1LS Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX1A470MAD1LS
Internal Part NumberEIS-TVX1A470MAD1LS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,600
SeriesVX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX1A470MAD1LS
Related LinksTVX1A47, TVX1A470MAD1LS Datasheet, Nichicon Distributor
TVX1A470MAD1LS Details Description
Related parts for TVX1A470MAD1LS
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 40-QFN datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 78POS HSG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf