Nichicon TVX1E471MCD
TVX1E471MCD picture photo
Mfg. Part Number
TVX1E471MCD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL
Datasheet Download
TVX1E471MCD.pdf
Availability of TVX1E471MCD
QUANTITY
TVX1E471MCD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX1E471MCD
Internal Part NumberEIS-TVX1E471MCD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current510mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 1.102" L (10.00mm x 28.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX1E471MCD
Related LinksTVX1E, TVX1E471MCD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX1E471MCD Details Description
Related parts for TVX1E471MCD
RES SMD 1.54KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 50K OHM 24-SOIC datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
PWR SUP BENCH PROG 0-36V 432W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT NV EEP I2C 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf