Nichicon TVX1V331MCD
TVX1V331MCD picture photo
Mfg. Part Number
TVX1V331MCD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V AXIAL
Datasheet Download
TVX1V331MCD.pdf
Availability of TVX1V331MCD
QUANTITY
TVX1V331MCD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX1V331MCD
Internal Part NumberEIS-TVX1V331MCD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 0.906" L (10.00mm x 23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX1V331MCD
Related LinksTVX1V, TVX1V331MCD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX1V331MCD Details Description
Related parts for TVX1V331MCD
LED GRN/RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 30MA TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
PHOTOINTER SLOT 5MM W/CONN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A datasheet.pdf