Nichicon TVX2C471MDD
TVX2C471MDD picture photo
Mfg. Part Number
TVX2C471MDD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V AXIAL
Datasheet Download
TVX2C471MDD.pdf
Availability of TVX2C471MDD
QUANTITY
TVX2C471MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX2C471MDD
Internal Part NumberEIS-TVX2C471MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package130
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX2C471MDD
Related LinksTVX2C, TVX2C471MDD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX2C471MDD Details Description
Related parts for TVX2C471MDD
I/O MOUNTING BOARD G5 32POS datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 12BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM YLW DIFFUSED RA .200 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A TO252 datasheet.pdf
90871 DIR/INDIR FEM. 2.5 9CKT datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf