Nichicon TVX2F100MCD
TVX2F100MCD picture photo
Mfg. Part Number
TVX2F100MCD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 315V AXIAL
Datasheet Download
TVX2F100MCD.pdf
Availability of TVX2F100MCD
QUANTITY
TVX2F100MCD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX2F100MCD
Internal Part NumberEIS-TVX2F100MCD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia x 1.102" L (10.00mm x 28.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX2F100MCD
Related LinksTVX2F, TVX2F100MCD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX2F100MCD Details Description
Related parts for TVX2F100MCD
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 7POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCP4022,4023,4024 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 16 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
10+10 DIL EXT P/HDR 6MM datasheet.pdf