Nichicon TVX2F220MCD
TVX2F220MCD picture photo
Mfg. Part Number
TVX2F220MCD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 315V AXIAL
Datasheet Download
TVX2F220MCD.pdf
Availability of TVX2F220MCD
QUANTITY
TVX2F220MCD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX2F220MCD
Internal Part NumberEIS-TVX2F220MCD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVX
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.512" Dia x 1.319" L (13.00mm x 33.50mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX2F220MCD
Related LinksTVX2F, TVX2F220MCD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX2F220MCD Details Description
Related parts for TVX2F220MCD
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN SAI 8 FIXED PUR 15M 5POS datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC datasheet.pdf