Nichicon TVX2F2R2MAD
TVX2F2R2MAD picture photo
Mfg. Part Number
TVX2F2R2MAD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V AXIAL
Datasheet Download
TVX2F2R2MAD.pdf
Availability of TVX2F2R2MAD
QUANTITY
TVX2F2R2MAD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX2F2R2MAD
Internal Part NumberEIS-TVX2F2R2MAD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVX
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.669" L (8.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX2F2R2MAD
Related LinksTVX2F, TVX2F2R2MAD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX2F2R2MAD Details Description
Related parts for TVX2F2R2MAD
CAP TANT 68UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
TBF 1C 1#0 PIN/SKT RCPT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 5A 250V datasheet.pdf
FRONT PROTECT COVER FOR SF4A datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf
SWITCHING DIODE 30V 2 USC datasheet.pdf