Nichicon TVX2W220MCD
TVX2W220MCD picture photo
Mfg. Part Number
TVX2W220MCD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V AXIAL
Datasheet Download
TVX2W220MCD.pdf
Availability of TVX2W220MCD
QUANTITY
TVX2W220MCD Order Process
Ship out your order
Specifications of TVX2W220MCD
Internal Part NumberEIS-TVX2W220MCD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia x 1.319" L (16.00mm x 33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TVX2W220MCD
Related LinksTVX2W, TVX2W220MCD Datasheet, Nichicon Distributor
TVX2W220MCD Details Description
Related parts for TVX2W220MCD
LED 7-SEG .56 SNGL S-RED CA DIR datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM TO220 datasheet.pdf
IC DC/DC CONTRLR DDR/QDR 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TBF 7C 7#16S PIN BLKHD RCPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
6 PCS TT2GNX ROHS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf