| Internal Part Number | EIS-TW-06-07-G-D-423-SM | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers | |
| Series | Flex Stack; TW | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Positions | 12 | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Length - Overall | 0.683" (17.35mm) | |
| Length - Post (Mating) | 0.260" (6.60mm) | |
| Length - Stack Height | 0.423" (10.74mm) | |