AVX Corporation TWAA476K060CBSZ0000
TWAA476K060CBSZ0000 picture photo
Mfg. Part Number
TWAA476K060CBSZ0000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10% 60V AXIAL
Datasheet Download
TWAA476K060CBSZ0000.pdf
Availability of TWAA476K060CBSZ0000
QUANTITY
TWAA476K060CBSZ0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWAA476K060CBSZ0000
Internal Part NumberEIS-TWAA476K060CBSZ0000
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTWA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.453" L (4.78mm x 11.51mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesWet Tantalum, COTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWAA476K060CBSZ0000
Related LinksTWAA476K0, TWAA476K060CBSZ0000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TWAA476K060CBSZ0000 Details Description
Related parts for TWAA476K060CBSZ0000
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 16V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE IEC TO IEC EXTENSION 2' datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
MBXL R/A HDR STR 3ACP+32S+3ACP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf