| Internal Part Number | EIS-TWC-124-1A | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Coaxial Cables (RF) | |
| Series | - | |
| Cable Type | Twinaxial | |
| Cable Group | - | |
| Wire Gauge | - | |
| Conductor Strand | 7 Strands / 38 AWG | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.150" (3.81mm) | |
| Shield Type | Braid | |
| Impedance | 124 Ohm | |
| Length | 100' (30.5m) | |
| Jacket Color | Blue | |
| Usage | - | |
| Features | - | |
| Conductor Material | Copper, Tinned | |
| Dielectric Material | Polyethylene (PE) | |
| Dielectric Diameter | 0.085" (2.16mm) | |
| Shield Material | Copper, Tinned | |
| Shield Coverage | 93% | |
| VoP, Velocity of Propagation | 66 | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C | |