AVX Corporation TWCA566K030SCYZ0000
TWCA566K030SCYZ0000 picture photo
Mfg. Part Number
TWCA566K030SCYZ0000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 56UF 30V 10% AXIAL
Datasheet Download
TWCA566K030SCYZ0000.pdf
Availability of TWCA566K030SCYZ0000
QUANTITY
TWCA566K030SCYZ0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWCA566K030SCYZ0000
Internal Part NumberEIS-TWCA566K030SCYZ0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTWC-Y
PackagingTray
Capacitance56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated30V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.21 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.453" L (4.78mm x 11.51mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.500 Hrs @ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWCA566K030SCYZ0000
Related LinksTWCA566K0, TWCA566K030SCYZ0000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TWCA566K030SCYZ0000 Details Description
Related parts for TWCA566K030SCYZ0000
RES SMD 1.69K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 1% SR20 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
OSC XO 28.6364MHZ CMOS SMD datasheet.pdf