AVX Corporation TWCA686K025CCYZ0000
TWCA686K025CCYZ0000 picture photo
Mfg. Part Number
TWCA686K025CCYZ0000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 25V AXIAL
Datasheet Download
TWCA686K025CCYZ0000.pdf
Availability of TWCA686K025CCYZ0000
QUANTITY
TWCA686K025CCYZ0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TWCA686K025CCYZ0000
Internal Part NumberEIS-TWCA686K025CCYZ0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTWC-Y
PackagingTray
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.29 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.188" Dia x 0.453" L (4.78mm x 11.51mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.500 Hrs @ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWCA686K025CCYZ0000
Related LinksTWCA686K0, TWCA686K025CCYZ0000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TWCA686K025CCYZ0000 Details Description
Related parts for TWCA686K025CCYZ0000
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 145MA 1.15 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf