Texas Instruments TWL1200ZQCR
TWL1200ZQCR picture photo
Mfg. Part Number
TWL1200ZQCR
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC VOLT TRANSCVR 19BIT 48BGA
Datasheet Download
TWL1200ZQCR.pdf
Availability of TWL1200ZQCR
QUANTITY
TWL1200ZQCR Order Process
Ship out your order
Specifications of TWL1200ZQCR
Internal Part NumberEIS-TWL1200ZQCR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Translator TypeVoltage Level
Channel TypeBidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit4
Voltage - VCCA1.1 V ~ 3.6 V
Voltage - VCCB1.1 V ~ 3.6 V
Input Signal-
Output Signal-
Output TypeOpen Drain
Data Rate60Mbps
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
FeaturesAudio, SIM Card Interface, UART
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-BGA MICROSTAR JUNIOR (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWL1200ZQCR
Related LinksTWL12, TWL1200ZQCR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TWL1200ZQCR Details Description
Related parts for TWL1200ZQCR
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 70.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC 1.5KE datasheet.pdf
TEST CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.12 UF 10% 250 VDC RAD datasheet.pdf