Ohmite TWM10J1K0E
TWM10J1K0E picture photo
Mfg. Part Number
TWM10J1K0E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM10J1K0E.pdf
Availability of TWM10J1K0E
QUANTITY
TWM10J1K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM10J1K0E
Internal Part NumberEIS-TWM10J1K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTWM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height2.008" (51.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM10J1K0E
Related LinksTWM10, TWM10J1K0E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM10J1K0E Details Description
Related parts for TWM10J1K0E
ADM50T/AE50G/ADM50T datasheet.pdf
BOARD ZAS DDR datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf