Ohmite TWM10J5K6E
TWM10J5K6E picture photo
Mfg. Part Number
TWM10J5K6E
Brief Description
RES 5.6K OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM10J5K6E.pdf
Availability of TWM10J5K6E
QUANTITY
TWM10J5K6E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM10J5K6E
Internal Part NumberEIS-TWM10J5K6E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height2.008" (51.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM10J5K6E
Related LinksTWM10, TWM10J5K6E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM10J5K6E Details Description
Related parts for TWM10J5K6E
IC OPAMP JFET 5MHZ 16SO datasheet.pdf
IC AMP VIDEO QUAD 3.3V 10-MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf