Ohmite TWM10J8K2E
TWM10J8K2E picture photo
Mfg. Part Number
TWM10J8K2E
Brief Description
RES 8.2K OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TWM10J8K2E.pdf
Availability of TWM10J8K2E
QUANTITY
TWM10J8K2E Order Process
Ship out your order
Specifications of TWM10J8K2E
Internal Part NumberEIS-TWM10J8K2E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height2.008" (51.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TWM10J8K2E
Related LinksTWM10, TWM10J8K2E Datasheet, Ohmite Distributor
TWM10J8K2E Details Description
Related parts for TWM10J8K2E
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
FERRITE CHIP POWER 60 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PIN MINI DWR 16/20/16 PANEL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PAR 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM SMD datasheet.pdf
ENCODER OPT 3CHAN 1000PPR 5VDC datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A QC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 75A datasheet.pdf